Ljudi koji su ostvarili zapažene rezultate u određenim domenima delovanja imaju nešto zajedničko – veru u uspeh sopstvene ideje. Radili su ono u šta veruju i verovali su u ono što rade. Međutim, ako razmatrate mogućnost da se otisnete u preduzetničke vode i realizujete sopstvene poslovne zamisli, čvrsta vera u vlastite sposobnosti je odličan „vetar u leđa“, ali sama po sebi je nedovoljna. Biće Vam potrebno još mnogo elemenata na putu do uspeha.
Da li se preduzetnik postaje ili se preduzetnik rađa?
Reč preduzetnik vodi poreklo od francuske reči „entrepredre“ što znači preuzeti, a vekovima unazad koristila se da okarakteriše ljude koji se usuđuju da preuzmu rizik i u delo sprovedu neku novu ideju.
Kako biste postali uspešan preduzetnik (neuspešan može biti svako, zar ne?), poželjno je da posedujete određene karakterne osobine, stavove, znanja i veštine. Osobine poput istrajnosti, marljivosti, energičnosti, odgovornosti, kreativnosti i samopouzdanja ne garantuju da ćete postići svoj cilj, ali odlična su odskočna daska na putu do njega.
Uspešne preduzetnike bismo mogli poistovetiti sa liderima, ljudima koji imaju ideju, njeni su glasnogovornici i ne prezaju da naprave neophodne korake kako bi je podelili sa svetom. Ali, od odgovora na gorepomenuto pitanje – da li se preduzetnik postaje ili rađa – zavisi i pristup ovom obliku poslovanja.
Ako verujete da se uspešan preduzetnik rađa, a da Vvi nemate ono što je neophodno da biste postali jedan od njih, odustanite na vreme. Ako, pak, verujete da se preduzetništvo uči, i otvorenog ste uma za usvajanje novih znanja i veština, određivanje Vaših ciljeva će olakšati formalnu i neformalnu edukaciju koja vas deli od vaše zamisli.
Šta je preduzetnička edukacija?
Kako biste uspešno plovili poslovnim vodama, znanje nije oblast koja je podložna kompromisima. Improvizacija na mestima gde treba da pokažete znanje bi mogla da bude razlog vašeg brodoloma. Morate apsolutno i suvereno vladati informacijama i biti sposobni da ih pravovremeno sprovedete u delo.
Kako biste se obučili i unapredili znanje koje posedujete, preduzetnička edukacija je nešto čemu treba da posvetite vreme, pre uplovljavanja u vode samostalnog poslovanja. Preduzetnička edukacija se sprovodi kroz programe obuka, radionica i treninga, koje za cilj imaju informisanje, usavršavanje i primenu teorijskih znanja kroz praktičan rad.
Mogli bismo reći da preduzetnička edukacija počinje već u osnovnoj školi i traje kroz sve etape školovanja koje osoba prolazi na svom razvojnom putu. Sva znanja stečena tokom formalne edukacije upotpunju se neformalnom i utiču na razvoj stavova, sposobnosti, znanja i veština.
No, čak i ako vaša formalna edukacija nije usko vezana za oblast poslovanja kojom nameravate da se bavite, preduzetnička edukacija vam može pomoći da lakše dođete do svog cilja.
Da li je u 21. veku moguće plasirati nešto novo i postati uspešan preduzetnik?
Statistika u domenu održivosti preduzetništva nije najsjajnija. Svake godine se otvori 40.000 novih preduzeća, a u drugu godinu poslovanja uđe tek svako peto preduzeće. Koji je razlog što se enormno veliki broj firmi ugasi pre nego što zapravo i otpočne sa radom – i još bitnije pitanje – kako da izbegnete da i vaš biznis postane deo ove sumorne statistike?
21. je vek. Budimo iskreni, teško je danas iznedriti inovativnu ideju koje se pre vas niko nije dosetio. Tržište je prezasićeno ponudom, ali to ne treba da vas obeshrabri, štaviše. Obzirom da se tek upuštate u pokretanje vlastitog biznisa, realno sagledavanje i detaljno analiziranje tržišta može vam u startu doneti veliku prednost.
Imate mogućnost da proučite modele poslovanja vaših konkurenata. Iz perspektive klijenta lako ćete shvatiti šta postojećoj ponudi nedostaje i upravo u tome leži vaša zlatna šansa – unapredite vlastitu ideju, modifikujte je, učinite je neodoljivom i primamljivom, tako što ćete joj podariti elemente po kojima će biti jedinstvena na tržištu.
Imate ideju i znanje, koji je sledeći korak?
Nakon što ste isfiltrirali ideju, analizirali je, unapredili, preispitali i čvrsto odlučili da je to put kojim želite da krenete, vreme je da se pozabavite birokratijom i otvorite firmu.
Naziv firme će sadržati i vaše lične podatke, opis delatnosti, preduzetničku oznaku i mesto sedišta firme. Registraciju firme možete izvršiti elektronski ili lično. Ako se odlučite za elektronsku registraciju, uštedećete sebi dragoceno vreme i obaviti ceo proces online na sajtu Agencije za Privredne Registre, ali biće vam neophodan i digitalni potpis kvalifikovanim elektronskim sertifikatom. Iako neiskusnom budućem preduzetniku ovaj korak može delovati komplikovano, elektronska registracija će vam uštedeti i put do banke, jer će banka sve potrebne podatke preuzeti od APR-a.
Nakon što APR prihvati vašu registraciju, dobićete rešenje i zvanično postati preduzetnik, odnosno vlasnik sopstvenog preduzeća. Biće vam dodeljen matični broj, broj zdravstvenog osiguranja, PIO broj (penzijsko-invalidsko osiguranje) i PIB (poreski identfikacioni broj).
Finalni korak je otvaranje poslovnog računa u odabranoj banci i obaveštenje Poreske uprave o računu vaše firme. Proces registracije vaše firme se ovim korakom završava, a vi postajete i zvanično preduzetnik.
Svaki sledeći korak u vašem radu zavisiće isključivo od toga koliko ste savladali prethodne korake o kojima smo govorili u ovom članku.
Želimo vam puno sreće i uspeha na vašem poslovnom putu.
Recent Comments